Prim-ministrul Vlad Filat şi ministrul Agriculturii şi Industriei Alimentare Valeriu Cosarciuc au participat la ceremonia de transmitere Republicii Moldova a tehnicii agricole procurate din transa a opta în cadrul Proiectului de asistenţă japoneză pentru fermierii neprivilegiati (2KR).
În cadrul acestei tranşe, au fost procurate şi livrate 73 de tractoare de model Belarus-83.1 în valoare de 160 mln. yeni ( 1,7 mln. dolari SUA).
Ambasadorul Extraordinar si Plenipotentiar al Japoniei in Republica Moldova, Tadashi Izawa a menţionat că este foarte bucuros că tehnica agricolă a ajuns în Republica Moldova la începutul sezonului agricol.
"Sunt ferm convins că oferirea utilajului agricol va eficientiza producerea agricolă a Republicii Moldova atât în plan cantitativ, cât şi calitativ. Începind cu anul 2000, Japonia a acordat ajutor în dezvoltarea economică a Republicii Moldova şi ne bucurăm că sunt rezultate", a spus Ambasadorul.
Prim-ministrul Vlad Filat a multumit Japoniei si cetatenilor japonezi pentru suportul constant pe care îl acordă Republicii Moldova.
"În cei 10 ani de la lansarea proiectului 2 KR, Moldova a primit peste 4 mii de unitaţi agricole, care permit prelucrarea a peste 400 mii de hectare de pamint, dar şi oferă fermierilor noi locuri de muncă şi o recoltă mai bogată", a precizat Premierul.
Valeriu Cosarciuc, ministru al Agriculturii şi Industriei Alimentare, a mulţumit Ambasadorului şi Guvernului Japoniei pentru deschiderea faţă de ţara noastră. Ministrul a dat asigurări că tehnica agricolă oferită va contribui la formarea unei agriculturi performante în Republica Moldova.